Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter för personal på Scouterna. Personalen är indelad utifrån de orter vi har kanslier på.

Rikskansliet

Scouternas rikskansli i Stockholm

Regionala kanslier

Scouternas rikskansli i Stockholm (Örnsberg)

I Örnsberg i Stockholm sitter Scouternas rikskansli samt viss personal från Scouternas folkhögskola (se folkhögskolans webbplats för deras lärare).

Personal

Bild på Scouternas generalsekreterare Petra Lindskog.

Petra Lindskog

Generalsekreterare
E-post: petra.lindskog@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00

Som generalsekreterare leder Petra Scouternas verksamhet på uppdrag av styrelsen.

Bild på servicechef Peter Gustafsson

Peter Gustafsson

Servicechef
E-post: peter.gustafsson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 24
Mobil:
072-077 78 15

Som servicechef är Peter övergripande ansvarig för ekonomi, IT, Scoutshopen, medlemsservice, lokaler och anläggningar.

Bild på Anna Lindgren

Anna Lindgren

Utvecklingschef
E-post: anna.lindgren@scouterna.se
Telefon:
0734-24 59 69

Anna är chef för Scouternas utvecklingsavdelning

Bild på Fredric Ripe

Fredric Ripe

Kommunikationschef Scouterna
E-post: fredric.ripe@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 545

Fredric är Scouternas kommunikationschef.

Bild på Elisabeth Danefjäll

Elisabeth Danefjäll

Medlemsutvecklingschef
E-post: elisabeth.danefjall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 79
Mobil:
076-623 25 79

Elisabeth är medlemsutvecklingschef och leder det regionala utvecklingsarbetet.

Bild på Emma Persson

Emma Persson

Ledningsassistent
E-post: emma.persson@scouterna.se

Ledningsassistent

Bild på Liza Zeeck Rosenberg

Liza Zeeck Rosenberg

Rektor/Utbildningschef
E-post: liza.rosenberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 34

Liza ansvarar för Scouternas folkhögskola och Scouternas utbildningar och utveckling.

Bild på Joel Midemalm

Joel Midemalm

Biträdande rektor för Scouternas folkhögskola
E-post: joel.midemalm@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 58
Mobil:
072-070 58 79

Joel är biträdande rektor på Scouternas folkhögskola och är ansvarig för Allmän kurs.

Bild på Johanna Staf

Johanna Staf

HR-support
E-post: johanna.staf@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 90

Johanna arbetar som HR-support på Scouterna.

IMG_0486

Isabelle Lilja

Föräldraledig
E-post: isabelle.lilja@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 90

Isabelle stödjer organisationen i personalfrågor.

Bild på Linnea Wedelin

Linnea Wedelin

Kommunikatör
E-post: linnea.wedelin@scouterna.se
Telefon:
0855506557
Mobil:
0720772085

Linnea jobbar på Scouternas kommunikationsavdelning och har ansvar för att skapa innehåll i Scouternas kommunikationskanaler.

Bild på Nina Norén

Nina Norén

Kommunikatör/Redaktör
E-post: nina.noren@scouterna.se
Telefon:
08-55 50 65 43

Nina jobbar som kommunikatör och är redaktör för tidningen Scout.

Bild på Emil Annetorp

Emil Annetorp

Kommunikatör
E-post: emil.annetorp@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 568
Mobil:
072-0772071

Emil arbetar som kommunikatör med fokus på textproduktion och webb.

Bild på Scouternas logotyp och texten foto saknas

Love Carlqvist

IT support
E-post: love.carlqvist@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 520

Love är ansvarig för Scouternas IT-miljö.

Bild på Max Sahlström

Max Sahlström

IT-koordinator
E-post: max.sahlstrom@scouterna.se
Telefon:
08 555 065 69
Mobil:
072 077 20 76

Max arbetar med E-tjänster med särskild inriktning mot vårt system för webbutbildning (Luvit) och teknikstöd kring våra webbplatser och kårwebbar.

Bild på Håkan Östberg

Håkan Östberg

Ekonom
E-post: hakan.ostberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 42

Håkan arbetar med ekonomi när det gäller budget, uppföljning och rapportering samt systemintegration.

Bild på Karin Sundqvist

Karin Sundqvist

Verksamhetscontroller på Scouterna
E-post: karin.sundqvist@scouterna.se

Karin arbetar som verksamhetscontroller

person_foto-saknas1

Lotta Lindén

Ekonom
E-post: lotta.linden@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 40

Lotta jobbar på Scouternas ekonomiavdelning.

Bild på Sofia Tolonen

Sofia Tolonen

Ekonom
E-post: sofia.tolonen@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 25

Sofia jobbar på Scouternas ekonomiavdelning.

Bild på Anna-Karin Öman

Anna-Karin Öman

Försäljningsansvarig Scoutshopen
E-post: anna-karin.oman@scouterna.se
Telefon:
08-568 43288
Mobil:
072-079 06 88

Anna-Karin ansvarar för Scoutshopen som säljer scoutdräkten, scoutkläder och profilprodukter.

Bild på Ann-Kristin Törnqvist

Ann-Kristin Törnqvist

Insamlingsansvarig
E-post: ann-kristin.tornqvist@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00

Ann-Kristin är insamlingsansvarig hos Scouterna

Bild på Johan Lindström

Johan Lindström

E-post: johan.lindstrom@scouterna.se
Telefon:
072-077 49 65

Johan är ansvarig företagssamarbeten.

Bild på Patrik Broms

Patrik Broms

Support
E-post: patrik.broms@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 14

Patrik arbetar med försäljning, IT och försäkringar.

Bild på Julia Aronsson

Julia Aronsson

E-handelskoordinator Scoutshopen
E-post: julia.aronsson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 62

Julia arbetar som E-handelskoordinator för Scoutshopen.

Bild på Carl Bjelksjö

Carl Bjelksjö

IT-koordinator
E-post: carl.bjelksjo@scouterna.se
Telefon:
08-56843201

Carl arbetar med utveckling och support av Scouternas verksamhetsstöd Scoutnet.

Bild på Gabriella Airisiniemi

Gabriella Airisniemi

Samordnare Service
E-post: gabriella.airisniemi@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 24
Mobil:
072-079 08 73

Gabriella är samordnare på serviceavdelningen och arbetar med administration.

Victor Rasmusson_1

Victor Rasmusson

Samordnare Service
E-post: victor.rasmusson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00
Mobil:
08-555 065 11

Victor är samordnare på serviceavdelningen och arbetar med administration.

Bild till hemsida

Ingrid Häggblom

Föräldraledig
E-post: ingrid.haggblom@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 88

Ingrid är samordnare för Trygga Möten och ansvarar för råd och stöd kring Trygga Möten-frågor.

Bild på Melis Yorulmaz

Melis Yorulmaz

Vik. samordnare Trygga Möten
E-post: melis.yorulmaz@scouterna.se
Telefon:
072 - 078 31 41

Melis är vikarierande samordnare för Trygga Möten och ansvarar för råd och stöd kring Trygga Möten-frågor.

Lotta

Lotta Gunnarsson

Projektledare
E-post: lotta.gunnarsson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 16
Mobil:
072-079 05 40

Lotta ansvarar för arbetet med Anpassat ledarskap och är projektledare för ”Rätten till friluftsliv”.

Louise Mörling Otero

Louise Mörling Otero

Projektledare Mångfald - Tillgängligt Friluftsliv
E-post: louise.morling@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 59

Louise jobbar som projektledare inom områdena mångfald och tillgänglighet.

2012_sassa_orrebring_1349773470

Sassa Orebring

Projektledare
E-post: sassa.orebring@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 53

Sassa jobbar som projektledare med demokratin i fokus.

Bild på Tove Rehnman

Tove Rehnman

Projektledare
E-post: tove.rehnman@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 21
Mobil:
072-078 02 83

Tove är ordförande för World Scout Jamboree 2019 och delprojektledare för Scouternas program.

IMG_0196[5]

Mikael Stark

Ansvarig friluftslivsutbildning
E-post: mikael.stark@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 12
Mobil:
073-270 62 20

Mikael är ansvarig för friluftslivsutbildningar på Scouternas folkhögskola.

IMG_4263

Veronica Östervall

Kommunikatör och utbildningsutvecklare
E-post: veronica.ostervall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 39
Mobil:
072-079 07 39

Veronica är kommunikatör på Scouternas folkhögskola. Veronica arbetar också som utbildningsutvecklare i projektet ”Rätten till friluftsliv” och utvecklar utbildningar inom området Anpassat ledarskap.

Bild på Christian Cordeaus

Christian Cordeus

Lärare på Allmän kurs
E-post: christian.cordeus@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 11
Mobil:
072-077 40 11

Christian är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Engelska och Svenska.

Bild på Cecilia Wesslén

Cecilia Wesslén

Kursutvecklare och kursansvarig för Ledarskap för hållbarhet och Projektledning
E-post: cecilia.wesslen@scouterna.se
Telefon:
08-55 50 65 48
Mobil:
072-070 69 44

Cecilia är kursansvarig på Scouternas folkhögskola för kurserna Ledarskap för hållbarhet och Projektledning. Cecilia är också kursutvecklare för långa särskilda kurser.

IMG_8880

Lev Martinez

Lärare på Allmän kurs
E-post: lev.martinez@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 22
Mobil:
072-077 60 71

Lev är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnet Matematik.

Bild på Hanna Bata

Hanna Bata

Ansvarig scoututbildning
E-post: hanna.bata@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 59
Mobil:
076-623 25 59

Hanna ansvarar för det strategiska utvecklingsarbetet kring Scouternas folkhögskolas scoutledarutbildningar på Ledarskapsön.

Bild på Hanna Dawson

Hanna Dawson

Lärare på Allmän kurs
E-post: hanna.dawson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 89
Mobil:
072-079 06 98

Hanna är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Samhällskunskap och Religion.

Bild på Imse Spragg Nilsson

Imse Spragg Nilsson

Vik. projektledare för Värdebaserat ledarskap
E-post: imse.spraggnilsson@scouterna.se
Mobil:
072-070 46 27

Imse projektleder och utvecklar ledarskapsutbildningen Värdebaserat ledarskap.

Bild på Lotta Lindeberg

Lotta Lindeberg

Lärare på Allmän kurs
E-post: lotta.lindeberg@scouterna.se
Mobil:
0720774966

Lotta är lärare på Allmän kurs med ämnena svenska, historia och religion.

IMG_20160901_153420

Johan Manner

IT-koordinator
E-post: johan.manner@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 50

Johan arbetar med IT-projekt, främst kopplat till medlemssystemet och anmälningssystem.

Lisa Förell

Lisa Förell

Administratör
E-post: lisa.forell@scouterna.se
Telefon:
08-568 43 247
Mobil:
072 077 60 35

Lisa är administratör på Scouternas folkhögskola.

person_foto-saknas1

Paul Sollinger

Lärare på Allmän kurs
E-post: paul.sollinger@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 41
Mobil:
072-078 78 85

Paul är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnet Naturkunskap.

Peter_Rojhammar

Peter Röjhammar

Projektledare för Värdebaserat ledarskap - Föräldraledig
E-post: peter.rojhammar@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 87

Peter projektleder och utvecklar ledarskapsutbildningen Värdebaserat ledarskap.

rebecca_sundberg

Rebecca Sundberg

Projektledare Konungens stiftelse Ungt ledarskap -Föräldraledig
E-post: rebecca.sundberg@ungtledarskap.se
Telefon:
070-672 84 70

Rebecca är verksamhetsledare för Konungens stiftelse Ungt ledarskap

_MG_6391

Sara Baringe

Administratör
E-post: sara.kallman@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 37

Sara sköter administrationen vid Scouternas folkhögskola och arbetar med utbildningen Värdebaserat ledarskap.

Bild på Thérèse Syk

Thérèse Syk

Lärare på Allmän kurs
E-post: therese.syk@scouterna.se
Mobil:
072-070 15 71

Thérèse är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Svenska och Engelska.

Vicci_Nilsson

Vicci Friberg

Föräldraledig
E-post: vicci.friberg@scouterna.se
Mobil:
08-555 065 01 (kopplad till mobil)

Vicci är föräldraledig och hennes vikarie är Mio Kuschick.

IMG_1421

Ylle Stigzelius Åkermo

Kursutvecklare samt kursansvarig för Ordförandeprogrammet
E-post: ylle.akermo@scouterna.se
Mobil:
072-070 69 43

Ylle är kursansvarig på Scouternas folkhögskola för Ordförandeprogrammet. Ylle är också kursutvecklare för långa särskilda kurser.

Bild på Caroline Eriksson

Caroline Eriksson

Projektledare Scouternas Arrangemang
E-post: caroline.eriksson@scouterna.se
Mobil:
072-078 79 25

Scouternas arrangemang och är ordförande i Scouternas Arrangemangsgrupp.

Stockholms regionala kansli

Stockholms regionala kansli sitter tillsammans med rikskansliet i Örnsberg.

Personal

Bild på Cina Staron

Cina Staron

Regional Utvecklingschef, Stockholm och Mångfaldssamordnare
E-post: cina.staron@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 33

Cina är Scouternas regionala utvecklingschef på kansliet i Stockholm och samordnar även Scouternas mångfaldsarbete.

Bild på Emma Berggren

Emma Berggren

Utvecklingskonsulent
E-post: emma.berggren@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 49

Emma stöttar scoutkårerna runt om i Stockholm med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Bild på Jonas Westbom

Jonas Westbom

Utvecklingskonsulent
E-post: jonas.westbom@scouterna.se

Jonas arbetar som utvecklingskonsulent och har sin bas i Stockholm.

Bild på Anna Haraldsson

Anna Haraldsson

Utvecklingskonsulent
E-post: anna.haraldsson@scouterna.se

Anna arbetar som utvecklingskonsulent och har sin bas i Stockholm.

Västerås

I Västerås ligger Scouternas regionala kansli Norr Mitt.

Personal

Bild på Måns Rangmar

Måns Rangmar

Regional utvecklingschef
E-post: mans.rangmar@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 06

Måns är Scouternas regionala utvecklingschef på kansliet Norr/Mitt i Västerås.

Bild på Fredrik Kadesjö

Fredrik Kadesjö

Utvecklingskonsulent
E-post: fredrik.kadesjo@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 09
Mobil:
076-623 25 09

Fredrik är utvecklingskonsulent och arbetar på det Norr/Mitt kansliet. Han ansvarar för kårerna i den södra delen av det regionala området.

Linnéa Pettersson

Linnéa Pettersson

Utvecklingskonsulent
E-post: linnea.pettersson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 12
Mobil:
073-274 66 12

Linnéa är utvecklingskonsulent och arbetar på Norr/Mitt kansliet. Hon ansvarar för kårerna i den norra delen av regionala området.

Göteborg

I Göteborg ligger Scouternas regionala kansli för västra Sverige.

Personal

Bild på Malin Wallén

Malin Wallén

Regional utvecklingschef
E-post: malin.wallen@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 27

Malin är Scouternas regionala utvecklingschef på Västra kansliet i Göteborg.

Bild på Emma Eineskog

Emma Eineskog

Vikarierande utvecklingskonsulent
E-post: emma.eineskog@scouterna.se

Emma vikarierar som utvecklingskonsulent för Maria Holm som är föräldraledig.

person_foto-saknas1

Adam Lundberg

Utvecklingskonsulent
E-post: adam.lundberg@scouterna.se
Mobil:
0720-77 37 37

Adam stöttar scoutkårerna i Östra regionen, alltså Blekinge, Småland, Öland och Östergötland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

jenny_granstrom

Jenny Granström

Föräldraledig
E-post: jenny.granstrom@scouterna.se
Mobil:
070-240 19 33

Jenny är föräldraledig och hennes vikarie är Mio Kuschick.

Porträttbild på Maria Johansson

Maria Holm

Utvecklingskonsulent (föräldraledig)
E-post: maria.johansson@scouterna.se
Mobil:
0766-23 25 31

Föräldraledig. Maria är utvecklingskonsulent på Västra regionala kansliet och stöttar scoutkårerna i Västra Götaland och Halland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Bild på Mio Kuschick

Mio Kuschick

Utvecklingskonsulent & Internationell sekreterare
E-post: mio.kuschick@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 01 (kopplad till mobil)
Mobil:
0702-40 19 33

Mio stöttar scoutkårerna i Västra Götaland och Halland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling. Dessutom jobbar Mio som Internationell sekreterare, leder Internationella gruppen samt är projektledare för Scouternas arbete med Globala målen för en hållbar utveckling.

Malmö

I Malmö ligger Scouternas regionala kansli för södra Sverige.

Personal

Bild på Johan Möller

Johan Möller

Regional utvecklingschef
E-post: johan.moller@scouterna.se
Telefon:
076-623 25 08

Johan är Scouternas regionala utvecklingschef på Södra kansliet i Malmö.

Bild på Caroline Eriksson

Caroline Eriksson

Projektledare Scouternas Arrangemang
E-post: caroline.eriksson@scouterna.se
Mobil:
072-078 79 25

Scouternas arrangemang och är ordförande i Scouternas Arrangemangsgrupp.

Bild Ann vår 19

Ann Ekström

Distriktskonsulent
E-post: kansli@sodraskane.se
Telefon:
040-622 60 23
Mobil:
0763-25 26 11

Ann arbetar med ekonomi, bidrag och som administratör i Nordvästra och Södra Skånes scoutdistrikt. Ann är anställd av Södra Skånes scoutdistrikt.

Anton

Anton Nilsson

Utvecklingskonsulent
E-post: anton.nilsson@scouterna.se
Telefon:
040-622 60 21
Mobil:
073-545 86 29

Anton arbetar med stöd till Nordvästra Skånes scoutdistrikts styrelse men också med kårstöd och rekrytering. Anton är anställd av Nordvästra Skånes Scoutdistrikt.

Bild på Emma Nordengren

Emma Nordengren

Utvecklingskonsulent
E-post: emma.nordengren@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 13
Mobil:
072-078 75 26

Emma är anställd av Scouterna och stöttar kårerna i Skåne med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

John Söderdahl

John Söderdahl

Utvecklingskonsulent
E-post: john.soderdahl@scouterna.se
Telefon:
040-6226022
Mobil:
070-405 96 20

John arbetar med kårstöd till scoutkårerna samt med att utveckla lägerområdet Sjöröd. John är anställd av Södra Skånes scoutdistrikt.

Bild på Linnea Hansson Henne

Linnea Hansson Henne

Samordnare för utbildningsgrupper
E-post: linnea.hansson.henne@scouterna.se
Mobil:
076-853 94 57

Linnea samordnar arbetet i Scouternas folkhögskolas ideella utbildningsgrupper vars uppgift är att säkerställa att våra regionala och nationella utbildningar på Ledarskapsön, genomförs runtom i hela landet.